İş atlama ve kariyer başarısı birbiriyle ilişkili midir? Birinin diğerine etkisi nedir? Bir şirkette kalmak için ne kadar süre çok uzundur? İtiraf etmeliyim ki, masamın önünden geçen özgeçmişler, işten atlanmanın çok yaygın olduğu sonucuna varmamı sağlıyor.

İş hazneleri bunu çeşitli nedenlerle yapar. Çoğu zaman, neye bulaştıklarını bilemeyebilirler. Bazen bunun nedeni ne istediklerini bilmemeleri ve bu nedenle önlerindeki zorluklara hazır olmamalarıdır. İş atlama ve kariyer başarısı birbiriyle ilişkilidir.

Bence işten atlamak kariyer başarısını olumsuz yönde etkiliyor. Bunu bir düşünün, çok sık işten atlarsanız potansiyel işvereninize hangi sinyalleri gönderiyorsunuz?

İki Yıl Kuralı
Çalışanlarıma ve potansiyel çalışanlarıma söylediğim iki yıllık bir kuralım var. İki yıllık kural şudur – ayrılmadan önce şirkette en az iki yıl geçirmeye zihinsel olarak istekli olmalısınız. Nedeni şu; öğrenme eğrisi ile uğraşmanız gerekir. Çok sık iş atlarsanız, önemli bir şey öğrenemezsiniz.

Benim için şirketin içini ve dışını bilmek en az bir yıl sürer. Ardından, şirkete değer katmada gerçekten üretken olabilmeniz için bir yıl daha var. Şirkete yaptığınız katkının gerçek sonuçlarını görmek benim için en az iki yıl sürer. Bu nedenle, iş atlamaya yatkınsanız ve kariyer başarısı aklınızdaysa, yeniden düşünmenin zamanı gelmiştir.

Sizi Eğitmek

Birçok köklü şirketin eğitim programları vardır. Yeni mezunlara ve yeni başlayanlara yatırım yapmaya isteklidirler. Ancak, bu kararı verebilmeleri için geçmiş performans kayıtlarına bakmaları gerekiyor. Kendinize sorun, eğer bir yöneticiyseniz – eğitim zamanını ve parasını kime yatırmanız daha olasıdır? Job-hopper olan ve Job-hop eğilimi gösteren biri mi yoksa istikrarlı biri mi? Şirketlerin istikrarlı insanlara yatırım yapma olasılığı daha yüksektir. Nedeni basit. Şirkete geri katkıda bulunabilirler. Herkes kazanır. Sürekli iş atlıyorsanız, taahhütte bulunmaya hazır olmadığınız bir sinyal gönderirsiniz.

Şirketler, kariyer hedeflerini kurumsal hedefleriyle uyumlu gören insanlara yatırım yapmayı sever. İş arayanlar genellikle gelecek yıldan sonraki kariyer yollarını göremezler.

İşten Atlamanın Sıklığını Azaltma İşten atlamayı bırakmanın en iyi yollarından biri gerçekten ne istediğinizi bilmektir. Bunu öğrendikten sonra, kariyer hedeflerinizin peşinde tek bir odak noktası olacaksınız. Tabii ki, yeni mezun veya işe yeni başlayan biri olarak bunu bilmenin zor olması anlaşılabilir. Başka sektörlere de ilgi duyabilirsiniz.

 

İlgilendiğiniz başka alanlar varsa, bunları öğrenmek için bir plan yapın. İnternet ile başlayın ve sonra bu alanlardaki insanları tanıyan arkadaşlarınıza sorun. Onlarla konuş; onlara şirketin beklentilerini ve ilgilendiğiniz pozisyonun rolünü sorun.

Tüm cevaplar sizde olmayabilir ama en azından bir fikir edinirsiniz. Bu, işten atılma şansınızı azaltacaktır.

Öğrenmeyi Temel Amaç Haline Getirin

İş gücünde yeniyseniz ve bir süredir iş atlıyorsanız, size tavsiyem şudur – gerçekten ne istediğinizi öğrenin. Bunu öğrendikten sonra, eğitim vermeye istekli olan veya çalışanlarının kariyerine uzun vadede kendilerini nasıl adamaya istekli olduklarını bulun. Yapılandırılmış eğitim programları varsa, onlara katılın.

O sektördeki ilgili beceri ve bilgileri öğrenmeyi temel hedefiniz haline getirin. Öğrendiğiniz beceri ve bilgiler, uzun vadede kariyer başarınıza katkıda bulunacaktır. Hayatın boyunca yanında götürebileceğin bir şey. Sizi iki yıldan fazla bir süredir eğitmek isteyen bir şirkete bağlı kalmanın faydalarını gördüğünüzde, umarım artık sık sık işsiz kalmazsınız.