Mailto komutu tıklanabilir bir e-posta adresi üretir.

Buradaki fikir, bu adrese tıklamanın e-posta istemcinizi açması ve böylece web sitesi sahibiyle iletişime geçebilmenizdir. Bu harika bir konsept, ancak web sitenizde mailto komutlarının olması size değerli işlere mal oluyor. Örneğin bir emlakçı, bir emlak müşterisinin kaybolması durumunda binlerce dolar kaybedebilir. mailto komutuyla ilgili potansiyel müşterilerinizi kaybetmenize neden olabilecek birkaç sorun vardır.

Mailto komutuyla ilgili önemli bir sorun, yapılandırılan varsayılan e-posta istemcinize bağlı olmasıdır. Bu genellikle Outlook veya Outlook Express gibi bir programdır. Ancak, dünyadaki birçok insan bu programları kullanmamakta ve bunun yerine Yahoo Mail veya Hotmail gibi web tabanlı e-postaları kullanmaktadır. Web tabanlı e-posta kullanan müşterileriniz için mailto komutu, “E-posta istemcisi yapılandırılmamış”a benzer bir şey belirten bir hata mesajı üretecektir. Bu, potansiyel müşterilerinizin çok büyük bir kısmı için mailto bağlantısının çalışmayacağı ve daha da kötüsü bir hata mesajı oluşturabileceği anlamına gelir.

 

 

 

Bir başka potansiyel tuzak, e-postanın güvenilmezliğidir. Herkes bir veya iki e-posta kaybetti. Şimdi bu e-postanın potansiyel bir müşteri olduğunu hayal edin. Bunun işiniz üzerinde büyük bir etkisi olabilir. E-postalar, spam filtreleri gibi çeşitli nedenlerle size ulaşmayabilir. Bazen e-postalar İnternet’in derinliklerinde kaybolur. Gerçekten nedenler çok önemli değil, e-postaları kaybetmek iş kaybetmek demektir.

mailto komutlarıyla ilgili bazı küçük sorunlar da vardır. Örneğin, bu şekilde görüntülenen e-posta adresleri, toplu postalar için e-posta toplayan internette gezinen spam botlarının hedefidir.

Web siteniz aracılığıyla tüm olası satışları oluşturmanın ideal yolu, olası satışları günlüğe kaydeden bir form kullanmaktır. Potansiyel müşteri toplamak için bir form kullandığınızda, web siteniz müşteri adayını bir metin dosyasına veya bir veritabanına kaydedebilir. Web siteniz daha sonra size yeni bir müşteri adayı aldığınıza dair e-posta bildirimi göndermelidir. Bu e-postanın kaybolması durumunda, potansiyel müşteriniz web siteniz tarafından güvenli bir şekilde saklanmaya devam eder. Ek bir avantaj olarak, web siteniz potansiyel müşterilerinizi yönetebilir ve müşterilerinize teşekkür mesajları gönderebilir.

Almak için çok çalıştığınız işi kaybetmeyin. Bir form kullanın ve mailto bağlantılarına dikkat edin.