Markalaşma hakkında çok fazla konuşuluyor, ancak markanız tam olarak nedir ve daha fazla kişiye ulaşmanıza ve ürün veya hizmetlerinizi pazarlamanıza yardımcı olması için onu nasıl kullanıyorsunuz?

Markanız, pazarlamanızın özü, ürün ve hizmetlerinizin ana temasıdır.

Elbette Microsoft veya Yellow Pages çevrimiçi dizini değilseniz, markanız Logonuz veya Şirket Adınız değildir.

İnsanların gelip sizi işe alması veya sizden yığınlar halinde satın alması için markanızın kristal berraklığında, çekici, heyecan verici ve güçlü olması gerekir. Aslında markanızın müşterilerinizi harekete geçirecek kadar güçlü olması ve aynı zamanda sizi, neyle ilgili olduğunuzu ve benzersizliğinizi aktif olarak ifade etmesi gerekir.

Markanızdan emin olduğunuzda, yaptığınız şey hakkında insanlarla konuşmanın somut ve kolay bir yolunu da kazanırsınız. İlk etapta ne sattığınızı zihninizde net bir şekilde belirlediğinizde, pazarlamanızı çok daha kolay hale getirir.

Markanızı yaratırken, insanları harekete geçmeye ve rakipleriniz arasından sizi seçmeye teşvik edecek akılda kalıcı bir pazarlama mesajı yaratmış olursunuz.

İşte markanızı bulmanıza yardımcı olacak beş faydalı ipucu: Markanız

İpucu 1

Markanız, yaptığınız işin özüdür. İşiniz sizde ve müşterilerinizde hangi duygu ve duygulara ilham veriyor? İnsanların satın alma kararının gerçeklere değil duygulara dayandığını biliyor muydunuz?

Marka İpucu 2

Sadece web sitenizde değil, insanlar sizi gördüğünde, sizinle telefonda konuştuğunda veya e-postanızı okuduğunda kendinizi nasıl sunduğunuzu düşünün. Pazarlamanız sürekli olarak ne istediğinizi söylüyor mu? İnsanlar sizden kafa karıştırıcı mesajlar mı alıyor, yoksa yaptığınız şey en başından belli mi?

Marka İpucu 3

Potansiyel müşteriniz gibi düşünün, onların zihnine girmeye çalışın ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi onların bakış açısından görmeye çalışın. Yaptığınız şeyi nasıl deneyimliyorlar ve bu onlara nasıl hissettiriyor?

Marka İpucu 4

Kalabalığın arasından sıyrılmanızı sağlayan şey nedir? Yaptığınızı düşünmüyorsanız, yapabileceğiniz bir yol düşünmelisiniz, çünkü markanız bir şekilde herkesinkinden farklı olmalıdır, diğerleriyle aynı olması yeterli değil, daha iyi olması yeterlidir.

Marka İpucu 5

En iyi yetenekleriniz nelerdir, en güçlü yönlerinizi biliyor musunuz? En iyi niteliklerinizin neler olduğuna karar vermenize yardımcı olması için sizi iyi tanıyan tarafsız bir kişi seçin; markanız benzersiz güçlü yönlerinize ve yeteneklerinize dayanmalıdır.

Sonuç olarak, güçlü, akılda kalıcı, çekici ve anlamlı bir marka yaratmak başarılı pazarlama için esastır ve biraz düşünerek yapabileceğiniz ve (tarafsız) arkadaşlarınızdan biraz yardım alabileceğiniz bir şeydir.