Birçok küçük işletme, çok az kaynak bulunması nedeniyle reklamlardan istedikleri başarıyı elde edemez. İyileştirmeler için iyi fikirlerin olmaması nedeniyle sonuçlar düz. İlanlar ister yerel bir gazetede yayınlansın, ister ünlü dergilerde basılsın veya bir web sitesinde yayınlansın, yatırılan paranın istenen sonucu alması gerekir. Küçük işletmelerin ve profesyonel hizmet sağlayıcıların reklamı tasarlarken ve yayınlarken yaptıkları ve reklamın başarısız olmasına neden olan bazı yaygın hatalar vardır.

Daha büyük, daha iyi, birçok kişi tarafından inanılıyor. Bazı küçük firmaların ürünlerinin reklamını yapmak istediklerinde tam olarak böyle düşünüyorlar. Daha büyük düşünürler ve çok para yatırmaları gereken bir ortam seçerler, ancak hedeflenen pazara ulaşmazlar. Örneğin, bir şirket diyet planları tasarlama konusunda uzmanlaşmışsa ve bireysel diyet planlarından hayal kırıklığı yaratan sonuçlara sahip insanlara yardım etmek istiyorsa ve şirket bir sağlık dergisinde reklam yayınlamak yerine yerel gazetede tam sayfa reklam vermeyi seçerse, açıkçası pek fazla değil. Diyet yapanların oranı reklamı fark eder ve reklam istenilen ilgiyi görmez.

Yani mesele, reklamın görüntülenme olasılığını ve doğru müşterilerin ürünü satın almaya veya hizmete kaydolmaya çalışmasını artıracak en iyi kampanyayı bulmaktır. Pazar üzerinde çalışmalar ve araştırmalar yapılabilir ve hedef kitle daraltılabilir. Müşterilere yönelik gazete, dergi ve dergilerin listesini aldıktan sonra, kaç okuyucusu olduğunu ve reklamı yayınlamak için ne kadar talep ettiklerini öğrenin. Zaman zaman onlar tarafından özel fırsatlar sunulur ve sadece dikkatli bir göz ile bulunabilir.


Sıradan insanların yaklaşık üç bin reklama maruz kaldığı tahmin ediliyor. Bu çok büyük bir rakam ve biri fark edilmek istiyorsa kesinlikle farklı olmalı. Sadece satılan hizmetler ve ürünler pazarda benzersiz olmamalı, reklam da öyle olmalıdır. Örneğin, yatak satan bir işletme “Yatak satıyoruz” derse, bir açıklama yapmaz ve diğer yatak reklamları gibi geçer. Ama “Bizim yataklarımız en kaliteli” derlerse, reklamı kalabalıkta öne çıkaracaktır. Diğer yakalama satırları “Sırt ağrınız mı var? Belki de bizim yataklarımızı denemelisiniz”, daha spesifik ve uzun süredir sırt ağrısı çekenlerin beğenisini kazanacak.

Müşterilerin sorunlarına odaklanmak ve onlar için çözüm üretmek, müşterinin talep ettiği şeydir. Müşteri bir ürünü satın almaz; bir ürün şeklinde faydalar satın alır. Ürünün gerçek değeri anlaşılmalı ve müşteriye ürünle ilişki kurabilmesi için net bir resmi sunulmalıdır. Reklam sağlayabileceği çözümü belirtmiyorsa, müşteriler bunu asla bilmeyecek. Bu nedenle, bazı reklamların kaçırdığı şey, müşterilerin sorununa odaklanmak.

Çoğu reklamda eksik olan son şey müşteriler için motivasyondur. Reklamı yapan kişi reklamı tasarlamışsa ve müşteri reklamı okumuşsa, ayağa kalkıp bir şeyler yapmazsa, harcanan tüm emek ve para boşa gitmiş olacaktır. Müşterinin ne yapacağını bildiği varsayılmamalıdır; bunun yerine reklam müşterinin zihnini etkilemeli ve ona ne yapması gerektiğini söylemelidir. Eylem çağrısı, reklamın son işidir. Bilgi için aramalı, mağazayı ziyaret etmeli ve hatta çevrimiçi mağazayı ziyaret etmelidir. Mesaj kendinden emin ve net görünmelidir.